Yeni FIFA 23 Özellikleri ve HyperMotion2 Tanıtıldı

Bulmaca Oyunları, Genel, Online Zeka Oyunlar, Parkur Oyunları, Satranç, Strateji Oyunları, Ücretli Zeka Oyunları Eki 28, 2022 Yorum Yok

Futbol oyunu sevenlerin sabırsızlıkla beklediği FIFA 23, geçtiğimiz hafta içerisinde tanıtılmıştı. Birinci ayrıntıların verildiği duyuru fragmanı ile resmi sayfada yer verilen program bağlamında, oyunculara yeni oyun ile sunulacak özelliklerin gün gün tanıtılacağını öğrenmiştik. Bugün EA Sports tarafından yapılan açıklama ile yeni FIFA 23 özellikleri ve Hypermotion2 tanıtımı gerçekleştirildi.

İlk olarak 27 Temmuz 2022 tarihinde, yeni oynanış özellikleri ve HyperMotion2 teknolojisine dair birinci ayrıntıların beğenimize sunulacağı söylenmişti. Beklenen gün ise sonunda geldi ve FIFA 23 ile ilgili yeni görüntü da ortaya çıktı.

Yeni FIFA 23 Özellikleri ve HyperMotion2 Detayları

Diğer Oynanış Özellikleri, Saha İçi Fizik Ögeleri ve Futbol Çeşitliliği olmak üzere üç başlık altında toplanan özelliklere bakacak olursak, risk-ödül sistemi ile defans oyuncularından kurtulduktan sonra vuruş noktamızı seçebiliyor ve sert şut komutu ile ekstradan güç kullanabilmemiz mümkün olacak. Ayrıyeten tekrar tasarlanmış duran toplar mekaniğinde, daha fazla denetim vererek topun gideceği tarafı, gidişini, alacağı falsoyu ve daha fazlasını ayarlayabilmek mümkün olacak.

Saha içi fizik ögeleri açısından, yalnızca mevcut kuşak konsollar, Stadia ve PC versinyonunda geçerli olacak Gelişmiş Darbe Fiziği ile defans oyuncuları topu engellemeye çalışır iken bedenin aldığı formun ortaya çıkacak olan sonucun daha doğal olmasını sağlayacakmış. Mümkün bir durumda seken top, yapılan engellemede şutun gücünün kesilmesi ve topun gidiş yolunun etkilenmesi ile vuruşun suratına ve kuvvetine bağlı olarak göze daha beğenilen görünen sonuçlar doğacakmış.

Ağ Etkileşimi Fizik Ögeleri oyuncuların hareketine tepki göstererek koşu, kayma yahut kalenin içine girerken daha doğal bir imaj oluşturacak iken, Oyuncu Farkındalığı ise müdahale ve çarpışmalardan kaçınma sırasında daha akla yatkın hareketler ile müsabakamızı sağlayacak. Son olarak, şut, savunma, pas ve taktiksel manada yeni animasyonların ve mekaniklerin eklenmesi ile gerçeğe çok daha yakın bir oynanış bizi bekleyecek.

FIFA 22 ile kullanılan HyperMotion teknolojinin daha gelişmişi olan HyperMotion2, FIFA 23 oyununun en kıymetli yanlarından birisi olacak. Bu kere bayan futbolunun eskiye oranla daha faal hale geleceği yeni oyunda, birinci defa bir bayan ve ayrıyeten erkek maçından hareket yakalama teknolojisi ile alınan kesintisiz imajların sağladığı datalar ile daha yüksek kaliteli ve gerçekçi animasyonlar sunulacak.

Söylenene nazaran ileri teknoloji makine tahsili algoritması, kesintisiz olarak kaydedilmiş olan erkek ve bayan maçları imajlarından 9.2 milyon kareden elde ettiği bilgiler ile hem erkeklerin hem de bayanların maçlarında daha doğal hareketlerin sağlanabilmesi için gerçek vakitli altı binden fazla yeni animasyon yazmış.

Makine tahsili algoritması, ayrıyeten yeni bir top sürme sistemi, yeni kuşak görseller ve top bizdeyken daha doğal hareketler sağlıyormuş. Teknik Dribling mekaniği ile top sürmeyi daha da akıcı bir formda yapabilecek iken, defans oyuncuları forvetlere karşı daha düzgün atılımda bulunabilecek ve oyuncu hareketi ve oynanışta daha fazla çeşitlilik sağlanabilecek.

EA Sports, HyperMotion2 ile ilgili olarak topu denetim etme ve şut ortasında daha doğal geçişlerin olacağını da lisana getiriyor. Yani topu saklayış, çeviriş ve kaleye şut çekiş esnasındaki hareketler kesintisiz olacakmış.

Son olarak, iki oyuncunun ortasındaki etkileşim de yeni teknoloji ile hayli gelişecekmiş. Mesela kaleciler havadan gelen topa hamle oyuncularına karşı uğraş verecek ve bu sayede, hava topu çabalarında daha net sonuçlar ortaya çıkacakmış.

PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Stadia, Xbox One ve Xbox Series için geliştirilmekte olan FIFA 23, 30 Eylül 2022 tarihinde satışa sunulacak. EA Play aboneleri 27 Eylül 2022 tarihinde Erken Erişim Deneme Sürümü’nü oynayabilecek olup, EA Play Pro aboneleri ve Ultimate Edition sahipleri ise oyunun tam sürümüne tekrar 27 Eylül 2022 tarihinde erişim sağlayabilecekler. Halihazırda ön-sipariş ile satın alabildiğiniz oyunun mağazalara nazaran fiyatları ise şöyle;

Epic Games

 • Standart Sürüm – 699.99 TL
 • Ultimate Sürüm – 899.99 TL

Origin

 • Standart Sürüm – 699.99 TL
 • Ultimate Sürüm – 899.99 TL

PlayStation

 • Standart Sürüm (PlayStation 4) – 700 TL
 • Standart Sürüm (PlayStation 5) – 800 TL
 • Ultimate Sürüm (PlayStation 4 ve PlayStation 5) – 1000 TL

Steam

 • Standart Sürüm – 699.99 TL
 • Ultimate Sürüm – 899.99 TL

Xbox

 • Standart Sürüm (Xbox One) – 699.99 TL
 • Standart Sürüm (Xbox Series) – 799.99 TL
 • Ultimate Sürüm (Xbox One ve Xbox Series) – 999.99 TL

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir