Xbox Series Konsollarında Emülatör Kullanımı Kısıtlandı

Bulmaca Oyunları, Genel, Online Zeka Oyunlar, Parkur Oyunları, Satranç, Strateji Oyunları, Ücretli Zeka Oyunları Nis 07, 2023 Yorum Yok

Microsoft tarafından, Xbox Series konsollarında emülatör kullanımı kısıtlamaya gidildi. Laf konusu karar Nintendo kaynaklı olarak yaşanmış iken, kullanıcılar ortasında da Aka şaşkınlık yarattı. Ayrıntılar haberimizde.

Sahip olmadığınız bir sistemin oyunlarını Öbür bir sistemde oynamaya yarayan emülatör uygulamaları, oyuncular ortasında sıkça kullanılıyor. Günümüzde Xbox Series konsollarında da emülasyon takviyesi Mevcut ve bu sayede, örneğin Duckstation, Dolphin ve Xenia iç pek Fazla uygulama ile PlayStation, Nintendo ve Xbox oyunlarını aktüel sistemlerde oynayabilmeniz Muhtemel oluyor.

Elbette bu emülatörleri kullanabilmek için, makul bir fiyat karşılığında konsolunuzu geliştirme ve test etme istasyonuna çevirebildiğiniz Geliştirici Modu’nu açmanız gerekiyor. Ederi yirmi dolar olsa da, kur Laf konusu olduğunda, ülkemizde yüksek fiyata çıkabiliyor. Üstüne üstlük, olağan bir formda oyun oynamak istediğinizde de aygıtınızı eski haline getirmek durumundasınız.

Microsoft’tan Xbox Series Konsollarında Emülatör Kullanımı Kısıtlama Kararı

Öte yandan, resmi Microsoft mağazası unsurunda “bir oyun sistemini yahut oyun platformunu emüle eden eserlere rastgele bir Aygıt ailesinde müsaade verilmemektedir” ibaresi bulunuyor olsa da, şimdiye kadar kullanıcılar rastgele bir kısıtlama ile karşılaşmamışlardı. Fakat artık bu kısıtlamama durumu değişmiş üzere görünüyor. O denli ki, Xbox Series konsollarında bu uygulamaları yahut benzerilerini çalıştırmaya kalktığınızda, mağaza unsurunu ihlâl ettiği için durdurulduğu uyarısı çıkıyor.

Şirketten yapılan İzah Nintendo kaynaklı bir durumun Laf konusu olduğuna işaret ediyor. O denli ki Microsoft Azure takımında olan Alyanna McKenna tarafından Twitter üzerinden yapılan paylaşıma bakılırsa, Japon konsol üreticisi ve oyun geliştiricisi ile alakalı yasal sıkıntılar emülatörlerin engellenmesine yol açmış. Her ne kadar emülasyonun kendisi yasadışı olmasa da, telif hakkı ile korunan konsollara ilişkin oyunlar olduğu için Nintendo ve bağlı kuruluşları ortasında meseleye yol açıyormuş. Buna ek olarak, şirket olarak güvenliği ciddiye aldıklarını da söyleyen McKenna birtakım emülatörlerin de müsaadeye gereksinim duyduğunun da kelamlarına eklemiş.

https://twitter.com/AlyannaMcKenna/status/1644033000219332613

Her ne kadar Xbox Emulation Hub Discord kanalı üyeleri Amerika menşeli şirketi kararından döndürmek için harekete geçmeye hazırlanıyor olsalar da, üstteki açıklamaya bağlı olarak hiçbir sonuca ulaşılamayacağı aşikar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir