Ülkemizdeki Oyun içi Satın Alımlar Yükselişe Geçti!

Bulmaca Oyunları, Genel, Online Zeka Oyunlar, Parkur Oyunları, Satranç, Strateji Oyunları, Ücretli Zeka Oyunları Eki 27, 2022 Yorum Yok

Oyunfor.com tarafından yapılan açıklamayla, ülkemizdeki oyun içi satın alımlar olağanlaşma ile yükselişe geçmiş. Pekala son durum nedir? Ayrıntılar haberimizde.

Oynaması fiyatsız oyunlar, hayatımız artık daha evvelce olmadığı kadar bir modülü oldu. Ne var ki kısıtlı bir tecrübe sunmakta olan bu oyunlarda, tam bir tecrübe yaşayabilmek için oyun içi mağazalardan satın alımlar yapmak zorunda kalıyoruz. Dünya genelinde, fiyatsız oyunlara yapılan harcamalar bildiğiniz üzere dudak uçuklatacak düzeyde ve büyük yayıncılar da bu yolla hatırı sayılır bir gelir elde ediyorlar.

Ülkemizdeki Oyun içi Satın Alımlar Ne Düzeyde?

Peki bizim ülkemizde durumun gidişatı nedir? Oyun alışverişi dendiğinde ülkemizde akla gelen birinci ticaret markalarından olan Oyunfor.com tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa, olağanlaşma süreci ile alışverişlerin Mayıs ayında yine yükselişe geçerek tavan düzeye ulaştığı söyleniyor.

Uluslararası seksen beşten fazla oyun firmasının ülkemizdeki yetkili satıcısı olan Oyunfor.com, Nisan ayına nazaran % 16 oranında bir artışın kelam konusu olduğu söylenir iken, 2021 yılının Mayıs ayına nazaran de bu artış % 27.

Platformlara nazaran yapılan dağılıma baktığımızda, PC için Mart, Nisan ve Mayıs aylarında sırası ile % 27, % 26 ve % 24 olduğu görülür iken, bu durum konsollar kapsamında ise Mart ayı için % 13, Nisan ve Mayıs aylarında ise % 14. Taşınabilir aygıtlar için ise Mart ve Nisan aylarında % 60 ve Mayıs ayında da % 62 olduğu söyleniyor.

Açıklanan sayılara nazaran oyuncuların en çok oyun içi satın alım yaptığı oyunların başında PUBG Mobile geliyor;

  1. PUBG MOBILE
  2. Valorant
  3. Garena Free Fire
  4. Call of Duty Mobile
  5. League of Legends
  6. PUBG: New State
  7. Apex Legends Mobile
  8. CS:GO
  9. Roblox
  10. Arena of Valor

Oyunfor.com tarafından belirtilene nazaran, geride bıraktığımız üç ayda en fazla oyun içi satın alımın yapıldığı vilayet İstanbul olmuş. Mart ve Nisan aylarının ikincisi Ankara ve Mayıs ayının ikincisi ise İzmir olmuş. Üçüncülük sırasında ise tam aykırısı bir durum kelam konusu. Mart ve Nisan aylarına İzmir ve Mayıs ayına da Ankara hükümran olmuş. Bu vilayetleri, her üç ay için dördüncü sırada Bursa ve beşinci sıra Antalya takip ediyor.

Son olarak, 21-30 yaş aralığındaki oyuncuların Mart, Nisan ve Mayıs aylarında sırası ile % 49, % 51 ve % 50 oranı ile daha çok oyun içi satın alım yaptıkları görülüyor. 18-21 aralığındaki oyuncularda bu oranlar birinci iki ay için % 5 ve Mayıs için % 4 olmuş. Otuz yaş üştü oyuncular ise Mart ve Mayıs için % 46’lık kısmı oluşturmuş iken, Nisan ayında bu oran % 44 olmuş.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir