Netflix Araştırması, Türkiye’ye Artan İlgiyi Ortaya Çıkarttı

Bulmaca Oyunları, Genel, Online Zeka Oyunlar, Parkur Oyunları, Satranç, Strateji Oyunları, Ücretli Zeka Oyunları Oca 10, 2023 Yorum Yok

Ünlü dizi-film servisi Netflix araştırması ile Türkiye’ye olan ağır İlgi ortaya çıktı. Yedi farklı ülke genelinde yapılan araştırma ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

Yakın bir Vakit Evvel gerçekleştirilen ‘Kültürel Yakınlık Araştırması’ ismi altında gerçekleştirilen araştırmaya nazaran, Türk üretimleri izleyenlerin ülkemize gelme ve Türkçe öğrenme isteğinde Kıymetli artışlar yaşanmış. Bununla birlikte, kültürümüze ve tarihimize olan ilgiye ek olarak, ülkemizde üretilen eserleri ve hizmetleri almada bir epey Dilek varmış. Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili ayrıntılar şöyle;

Netflix Araştırması Ülkemize Olan İlgiyi Gözler Önüne Serdi

Lider cümbüş servisi Netflix, Türkiye’nin özgün kıssalarını 190 ülkeye taşımaya devam ediyor. Bugüne dek 30’un üzerinde yerli üretime imza atan cümbüş servisi, bu üretimlerinin dünyanın farklı bölgelerinde yarattığı etkiyi ölçmek maksadıyla kapsamlı bir kamuoyu araştırmasına imza attı.

Bu Yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Netflix Kültürel Yakınlık Araştırması’na ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İspanya, Suudi Arabistan ve Şili’den 13 bin şahıs katıldı. Araştırmanın en dikkat cazip sonuçları ise şöyle:

– Netflix üyeleri, Netflix üyesi olmayan bireylere kıyasla Türk üretimlerini 1.5 kat daha Çok izliyor. Öbür bir deyişle Netflix, yerli üretimleri daha görünür kılarak Türk kültürünün yeni coğrafyalara ulaştırılmasına aracı oluyor.

– Netflix’teki Türk sıra ve sinemaları izleyen bireylerin Türkiye’yi turist olarak ziyaret etme isteği, izlemeyenlere nazaran 2.6 kat daha fazla. Dünya genelinde turistik ilgisi en Fazla artan üç ülke ise sırasıyla Brezilya, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri.

– sıra ve sinemalar, Türkçe’ye duyulan ilgiyi de arttırıyor. Netflix’teki Türk üretimlerini izleyen bireyler ortasında “Türkçe öğrenmek istiyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlere nazaran 4.6 kat daha fazla. Türkçe’ye ilginin en Fazla arttığı ülke ise ABD.

– Netflix’teki yerli üretimleri izleyenler ortasında “Türk kültürüne İlgi duyuyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlerden yüzde 29 daha yüksek. Misal formda Türk mutfağına İlgi yüzde 29, Türk tarihine İlgi yüzde 27, Türk edebiyatına İlgi ise yüzde 22 oranında artıyor.

– Netflix’teki Türk üretimlerini izleyenlerin Türk insanıyla tanışma, Amel yapma isteği yüzde 27 oranında artıyor. “Türk üretimlerini izledikten sonra Türkiye’de üretilen Eser ve hizmetleri satın alma isteğim arttı” diyenlerin oranı ise yüzde 17.

– Araştırma, kreatif dala ilginin de katlanarak arttığını gösteriyor. Türk üretimlerini izleyen şahısların Türk direktörlere ilgisi 4.6 kat, oyunculara ilgisi 4.9 kat artarken; oyuncuları toplumsal medyada takip etme oranı tam 5.2 katına çıkıyor.

YERLİ ÜRETİMLER ONLARCA ÜLKEDE TOP 10 LİSTELERİNDE

Bugüne dek Netflix Türkiye imzasını taşıyan üretimler, onlarca ülkede en Fazla izlenenler ortasına girmeyi başardı. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2022 yılında 45 ülkede ‘Top 10 Dizi’ listelerine giren Zeytin Ağacı ve 35 ülkede birebir başarıyı tekrarlayan Yakamoz S-245 bunlardan sadece birkaçı. Sinemalarda ise Yine bu Yıl yayınlanan Sen Yaşamaya Bak 76 ülkede, Aşk Taktikleri ise 70 ülkede ‘Top 10 Film’ listelerinde yer aldı.

2023 yılında 190 ülkede yayınlanacak Netflix dizileri ortasında, başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’in yer aldığı Şahmaran, Perihan Mağden’in tıpkı isimli romanından uyarlanan Biz Kimden Kaçıyorduk Anne, Çağan Irmak’ın yaratıcısı olduğu ve direktörlüğünü üstlendiği Yaratılan üzere Fazla sayıda İlgi cazibeli üretim bulunuyor. Nejat İşler’in başrolünü üstlendiği Güzel Adamın 10 Günü, Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’u yine bir ortaya getiren Last Call For Istanbul ve Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı Ayzek ile Bir Gece ise istikbal Yıl 223 milyon Netflix üyesiyle buluşacak sinemalardan sırf birkaçı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir