Kısa Müddette Ortadan Kaybolan 5 canlı Servis Oyunu

Genel Mar 25, 2023 Yorum Yok

Yıllar içerisinde oyun geliştiricileri, “başı ve sonu olan” oyunlardan uzaklaşmaya başladı. Şimdilerde “servis oyunu” ismini verdiğimiz bu furyanın nasıl başladığını söylemek güç. Ama günümüzde çıkış yapan oyunların Aka bir kısmının bu sistemle geldiğini söyleyebiliriz.

Servis oyunları, gerçek çalıştıklarında, sorun yaratacak çeşitte işler değiller. Hatta bu oyunların Aka bir kısmı şu anda dünyanın en Fazla oynanan oyunları ortasında. Apex Legends, Fortnite, Destiny 2, Rocket League ve Rainbow Six Siege üzere pek Fazla işi buraya katmak mümkün.

Oyunların beraberinde getirdiği gelir de öteki stüdyoları emsal işler yapmaya itiyor. Ama maalesef, her servis oyunu üstteki isimler kadar başarılı olamıyor.

İşte biz de bugün sizlerle, ömürleri epeyce kısa olan birtakım servis oyunlarının öykülerine bakmak istedik. Gelin kısa müddette ortalıktan kaybolan oyunlara Birlikte bakalım.

1 – Radical Heights (2018)

Listenin birinci sırasına, Gears of War’dan tanıdığımız Cliff Bleszinski ile başlamak istedik. Zira kendisinin bir değil tam iki Tane ortalıktan kaybolan işi var.

Başlıktaki Radical Heights’a geçmeden Evvel Boss Key Productions’ın birinci projesi olan LawBreakers’a bakmak istiyoruz. 2017 yılında çıkış yapan LawBreakers, o devirler ismini duyuran “arena-shooter” tipinin nadide örneği Overwatch’un adımlarını takip etmişti. Fiyatsız olarak çıkış yapması planlanan oyun daha sonra paralı hale getirilmiş olsa da, ömrü yaklaşık 1 Yıl sürdü.

  • Radical Heights İkinci Bir LawBreakers Olma Yolunda İlerliyor

Öte yandan Boss Key Productions’ı tarihe gömen proje, Radical Heights oldu. Bleszinski’nin bu projesi, tıpkı devirde patlayan battle royale oyunlarının adımlarını izledi. Bilhassa Fortnite kadar “çılgın” bir proje olmayı hedefleyen Radical Heights, asla istenen noktaya gelemedi.

Oyunun erken erişimde geliştirilmesi beklenirken, gelen Kötü yorumlar kısa müddette fişinin çekilmesine neden oldu. Radical Heights, Boss Key Productions takımının de sonunu getirdi.

2 – Evolve (2015)

Sorunlu servis oyunlarından bahsetmişken, Evolve’u atlamak olmaz. Zira kimilerine nazaran servis oyunlarının sorunlarını en net biçimde gösteren oyun Evolve olmuştu. Buna Karşın listedeki diğer oyunlar da Evolve’un yaptığı yanlışları tekrar etti lakin neyse…

2015 yılında inanılmaz bir hype ile çıkış yapan Evolve, süper de bir oynanışa sahipti. Bir Küme olarak bulunduğunuz bölgedeki, Tekrar Öbür bir oyuncu tarafından Denetim edilen canavarı avlamaya çalışıyordunuz. Oyunun ilim kurgu teması, canavar ve silah seçenekleri ile kurulduğu ekosistem şimdi birinci devirlerde dikkat çekmeyi başarmıştı.

  • Evolve’un Sunucuları ve F2P Kısmı Kapanıyor – Pekala Geriye Ne Kaldı?

Fakat listedeki öbür oyunlarda da göreceğimiz bir durum, Evolve’un “evrim geçirmesinin” (pun intended) önüne geçti: açgözlülük!

Evolve’un geliştiricisi Turtle Rock Studio, kısa müddette oyunun fiyatlı mağazasının içine pek Fazla içerik ekledi. Farklı silahlar, farklı canavarlar ve Fazla daha fazlasına oyuncular lakin Nakit vererek erişebiliyordu. Bir de oyunun kendisine Nakit ödeyen oyuncular buna Başkaldırı bayrağını çekince, Evolve’un ömrü de tükenmiş oldu.

3 – Anthem (2019)

Bazı stüdyolar, yalnızca isimleriyle bile bizleri heyecanlandırmayı başarıyor. mesela Rockstar Games’in yeni bir oyun üzerinde çalışıyor olması haberi bile altın bedelinde. Eminim birebirini BioWare için de söyleyebiliriz. Baldur’s Gate, Dragon Age, Mass Effect ve RYO dünyasında pek Fazla Kıymetli öteki işe imza atan geliştiricinin EA ile bir servis oyunu geliştirdiğini duyduğumuzda, haliyle, heyecanlanmıştık.

Yayınlanan görüntülerde oyunun Bina manasında Destiny’e bir oldukça benzediğini söylemek mümkündü. Lakin üçüncü Şahıs kamerası, mech suit’ler, farklı sınıflar ve yetenekler ağzımızı sulandırmaya yetmişti. Paylaşılan her görüntüde heyecan arttı, arttı ve arttı… Lakin çıkış günü geldiğinde bütün oyuncular Hayal kırıklığına uğramıştı.

  • Son Umutlara Veda: Anthem Next Projesi İptal Edildi

Pek Fazla oyuncunun Anthem’deki birinci saatleri, menüyü izlemek ile geçti. Sunucu problemlerinin yanı Dizi Talih yapıtı içeri girmeyi başaran oyuncular da bug’lar ile karşı karşıya kaldı. Kısa müddet içerisinde oyunun içerik manasında da kâfi olmadığı ayrım edildi. Anthem’in çöküşü de bu türlü başladı.

Bildiğimiz kadarıyla BioWare’deki Anthem takımı, “Anthem Next” isimli bir projeyi EA yetkililerine sundu. Bu proje BioWare’in “asıl Anthem vizyonunu” yansıtacaktı Ancak EA’den bu projeye yeşil Fer yanmadı.

Anthem şimdi tarihe karışmış değil. Ancak oyunun sunucularının uzun mühlet daha hayatta kalacağını düşünmüyoruz.

4 – Marvel’s Avengers (2020)

Bir anlığına Square Enix’in Yönetim katında olduğunuzu Hayal edin. Elinizde nihayet yılların en Fazla izlenen üretimlerinden birinin bütün hakları bulunuyor. Bunu da Nakit basacağınız bir projeye çevirmek istiyorsunuz. Bunun için de Tomb Raider üzere bir devi küllerinden dirilten Crystal Dynamics takımını seçiyorsunuz. Denklem neredeyse kusursuz görünüyor, değil mi?

Lakin Marvel’s Avengers’ın kıssası pek de Mesut sonla bitmiyor. “Neden her oyun servis oyunu olmamalı?” başlıklı bir sunum yapsam, birinci sıraya koyacağım İsim Marvel’s Avengers olurdu muhtemelen. Bilhassa oynanışı konusunda ortaya hiç de makûs bir Amel koymayan oyun, yalnızca servis oyunu olmasının beraberinde getirdiği sorunlar nedeniyle bu Yıl ortamızdan ayrıldı.

  • Square Enix, Marvel’s Avengers’a Takviyesini 30 Eylül’de Sonlandırıyor

Marvel’s Avengers, Marvel aleminin pek Fazla karakterini oynayabileceğiniz Aleni dünya tabanlı bir oyun olsa hayatta kalabilir miydi bilmiyoruz. Ancak bu projenin de tıpkı herkesin merakla beklediği Harry Potter RYO’su üzere bir gün gerçekleşeceğinden eminiz.

5 – Babylon’s Fall (2022)

Fark ettiyseniz listenin Aka bir kısmında Değerli geliştiricilerden bahsettik. Babylon’s Fall da bu güruhtan farklı değil. Ardında PlatinumGames üzere Kıymetli bir İsim bulunan oyun, 2022’nin en Üzücü işlerinden biri olmayı başarmıştı.

Aslında hikaye Fazla da farklı değil. Bayonetta ve Nier: Automata üzere Kıymetli serilerin altında imzası bulunan bu takım, kendi deneyimlerini servis oyunu dünyası ile birleştirmek istemişti. Babylon’s Fall da bu İstek üzerine doğdu.

  • Babylon’s Fall’un Fişi Şubat 2023’te Çekiliyor

Daha Evvel de dediğim üzere, hikaye neredeyse aynı… makûs bir oynanış sunmayan oyunun servis oyunlarına Özel mağazaları, paywall’ları ve problemleri Fazla kısa müddet içerisinde oyuncu kitlesinin Aka bir kısmını kaybetmesine neden oldu. Bu nedenle de oyun şimdi birinci yaşını dolduramadan ortamızdan ayrıldı.

Platinum CEO’su Atsushi Inaba, bu projenin kendilerine Deneme kazandırdığını söylüyor. Bu nedenle de grup, servis oyunlarından vazgeçmeyecek…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir