Kirby’s Return to Dream Land Deluxe – İnceleme

Genel Mar 22, 2023 Yorum Yok

Platform oyunlarını seven biri olarak Kirby oyunlarına pek girememiş olmak beni üzüyor. Bunun Aka bir sebebi çocukluğumun Nintendo yerine PlayStation’la geçmesiyle alakalı natürel. 2013’te birinci “gerçek” Nintendo konsolum 3DS’i aldığımda da Kirby’ye bulaşmadım pek. ancak bildiğim şeylerden biri Yeniden 2013’te arkadaşımın konutunda birlikte oynadığımız Kirby Fun Pak üzere klasik, Kirby’nin karakterleri “hüpleterek” güçlerini aldığı ve bunları kullanarak ilerlediğimiz 2D oyunlarının ve tıpkı Forgotten Lands üzere bu klasik formülden büsbütün alakasız iki farklı çeşit Kirby oyunu olduğu. Bildiğim şeylerden bir Öteki de bahsettiğim birinci formülün, Özellikle co-op olarak ÇOK eğlenceli olduğu.

RÜYALARDA BULUŞURUZ

Tahmin edebileceğiniz üzere Return to Dream Land de biraz Evvel bahsettiğim formüllerin birincisine giriyor ve evet, Deluxe takısından da anlayabileceğiniz üzere Wii’ye çıkan Return to Dream Land’in Switch için yenilenmiş bir versiyonu. Switch’e bir oldukça Wii oyunu getirdiler işin latifesi bir yana, bana da daima onları incelemek düşüyormuş üzere hissediyorum. N’apayım, hiç Wii’m olmadı. Kaçırdım bunları hep…

Return to Dream Land Deluxe, tıpkı bu formüldeki birçok Kirby oyunu üzere insanı çok zorlayan platform sekanslarına, beyin yakan bulmacalara ya da hudut bozucu mekaniklere sahip bir oyun değil. Beyninizi biraz kapatıp, saf bir formda eğlenebileceğiniz bir platform oyunu. Düşmanları yutup hangisinden hangi gücü alabileceğinizi görmek, o güçleri havalı bir biçimde kullanmak ve co-op’un kaosunu tatmak birçok platform oyununda erişebileceğiniz deneyimler değil. Bunun üzere Yalın lakin yıllar uzunluğu da tekrar tekrar dönüp oynanabilecek mekanikler yapmak artık Nintendo’nun uzmanlık alanı üzere bir şey oldu.

Oyunun birinci birkaç dünyasında biraz vurdumduymaz, kafayı vermeden oynadıktan sonra biraz daha zorlaşıyor. Kirby’nin kullandığı güçleri nerede kullandığınız daha Kıymetli oluyor, kimi platform sekansları Özellikle sahip olduğunuz güçlere nazaran şekilleniyor Lakin bunların da o kadar zorladığını söyleyemem. Oyunun en “yetenek gerektiren” kısımları bitirdikten sonra açılan “Extra” modu lakin onun da yaptığı şey daha Çok Hasım ekleyip Kirby’nin canını azaltmak. Yeniden beraberinde açılan Arena moduysa yeteneklerinizi sınayabilmeniz için Mevcut olan bir “Boss Rush” modu. Aslında kısa olan bir oyunu bitirince bu kadar şey açılması hoş lakin biraz daha zorluk arayan biriyseniz öyküyü bitirmeniz gerekiyor olması da biraz can sıkıcı. En azından Extra modu en başta Aleni olabilirdi.

Bunun yanı Dizi Tekrar öyküyü bitirince açılan şeylerden biri Magolor Epilogue isminde, bizim öykü boyunca gemisini Tamir etmesine yardım ettiğimiz Magolor’un birkaç saatlik yeni eklenen bir macerası. Biraz daha Metroidvania başında olan bu modun Özgün öykü moduna kıyasla biraz daha güçlü olması, Magolor’un zayıf başlayıp ilerledikçe yükseltmelerle birlikte daha da güçlenmesi, kendine has yetenekleri ve karakterin de arka planını biraz daha dolduruyor olması oynamaya değer kılıyor.

Yine yeni eklenen yerlerden biri de “Merry Magoland Amusement Park” isminde, bir sürü küçük oyunun bulunduğu bir yer. Crash Bash (tamam haydi Mario Party de olur) kıvamında eğlenceli ancak Biricik başına Yapay zekaya karşı sadece misyonlar için Mevcut olan bu modda saatlerimi harcadım dersem palavra olur. Vaktinde de Crash Bash’i saatlerce oynamış olma sebebim Öbür oyunumun olmamasıydı. ancak tıpkı Return to Dream Land’in kendisi üzere bu küçük oyunlar da eğlenceli Ancak Yapay zekaya karşı hiç zorlayıcı değil. Diğerleriyle birlikte daha eğlenceli olabilecek bir kısım.

BEBEĞİNİZİN BİRİNCİ PLATFORM OYUNU

Ve evet, Kirby’nin de tam olarak olayı bu. Daha Evvel rastgele bir platform oyunu oynamışsanız bu oyunu bir iki oturuşta rahatlıkla bitirebilirsiniz. ancak Kirby’yi eğlenceli, hatta Özel kılan şey bu oyunu bir Dost kümesiyle, yeğeninizle, çocuğunuzla, hiç oyun oynamamış ancak oynamak isteyen yakınlarınızla oynayınca çıkıyor. “Tek başına eğlenceli değil” demiyorum, şahsen hakikat düzgün bir formda birinci sefer Kirby oyunu oynayan biri olarak geçirdiğim vakitten mutluydum. Bilhassa oyun açıldıkça daha da sarmaya başlamıştı beni, Lakin sarmaya başladıktan kısa bir müddet sonra bitmesi ve tadının damağımda kalması biraz üzücü oldu.

Attığım başlığın da büsbütün ardındayım. Şayet çocuğunuza, yeğeninize hatta bir yakınınıza birinci sefer oyun oynatmaya niyetiniz varsa Kirby’s Return to Dream Land Deluxe hakikaten Fazla uygun bir seçim. Kirby’nin ve genel olarak oyun dünyasının sevecen tasarımı, renk cümbüşü yetenekler ve gerek kendiniz co-op’la gerek oyunun kendi sunduğu Helper Magolor moduyla bu “ilk görüntü oyunu tecrübesi”ne bir oldukça Yardımcı olup hoş vakit geçirmesini sağlayabiliyorsunuz. Çabucak akabinde da Üstün Mario Bros. 2’nin Japonya’da çıkan versiyonunu oynatıp travmaya sokmak da size kalmış.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir