Cyberpunk 2077 CD Projekt RED Şirketine Paha Kaybettirdi

Bulmaca Oyunları, Genel, Online Zeka Oyunlar, Parkur Oyunları, Satranç, Strateji Oyunları, Ücretli Zeka Oyunları Eki 28, 2022 Yorum Yok

Yayınlanan bir rapora nazaran Cyberpunk 2077 CD Projekt RED şirketine bir epey bedel kaybettirmiş. Kaybın boyutları ise hayli büyük. Ayrıntılar haberimizde.

Bildiğiniz üzere CD Projekt RED tarafından 2020 yılının Aralık ayında satışa sunulmuş olan açık dünya oynanışa sahip aksiyon-rol yapma oyunu, epeyce uzun bir karanlık devirden geçmişti. Pişmiş tavuğun bile başına gelmeyen şeyler ile karşı karşıya kalan Polonya menşeli stüdyo, uzun uğraşlar sonucunda Cyberpunk 2077’yi yola sokmayı başarmıştı.

Cyberpunk 2077 CD Projekt RED Şirketinin Pahasını Düşürdü

Her ne kadar oyun kuvvetli bir devirden sonra düzelmeye başlamış olsa da, bunun Polonya menşeli şirkete geri dönüşü % 75 oranında piyasa pahası kaybı ile bir oldukça ağır oluyor. Business Insider şirketinin Polonya kanadı tarafından ortaya koyulan bir rapora nazaran CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 öncesinde Avrupa bölgesindeki en bedelli şirketler ortasında 7.11 milyar sterlin (40 milyar Zloti civarı) düzeyinden 1.77 milyar sterlin (10 milyar Zloti) düzeyine inmiş durumda.

Şirket Polonya’nin en kıymetli şirketlerinden biri olarak gösterilmeye devam ediliyor olsa da, bu durum, paha açısından, beş yıl geriye götürmüş. Bunun ne kadar büyük bir darbe olduğunu ve şirket yöneticileri için de bir epey berbat bir sonuç doğurduğunu görebiliyoruz.

Öte yandan, Cyberpunk 2077 oyununun satışa sunulmasından evvel, her bir CD Projekt RED pay pahası 400 Zloti’den 443 Zloti’ye yükselmişti. Lakin 10 Aralık 2020 sonrasında, başlayan karanlık devir ve bununla ilişkili olarak şirkete olan itimadın önemli manada azalması ile kıymetlerde de keskin bir düşüş yaşandı. 2021 yılının birinci çeyreğinde de bu düşüş bir epey devam etmişti.

Son olarak, yakın bir vakit evvel oyunun problemli çıkışının QA (Kalite Kontrolü) takımı kaynaklı olduğu argüman edilmişti. O denli ki, gruptaki tecrübeli emektarların yerine kâfi tecrübesi olmayan genç üyelerin getirildiği ve bunun da Polonya menşeli şirketi yanlış yönlendirdiği lisana getirilmişti. Haliyle de QA şirketi olan Quantic Lab gaye alınmıştı. Üst Yönetici Stefan Seicarescu ise yaptığı açıklama ile tezleri bütünüyle yalanlamayıp, CD Projekt RED şirketinin çalışma süreci işleyişine dair bir yanlış anlaşılmanın olduğunu söylemiş ve birden fazla tarafın yanılgılı olabileceğini tez etmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir