The Settlers: New Allies – İnceleme

Genel Mar 20, 2023 Yorum Yok

The Settlers patlamasını 1996’daki ikinci oyunuyla yapmış Almanların medarı iftarı Blue Byte’ın inşaat ve strateji elementlerini birebir potada eritmiş, klasikleşmiş bir oyunuydu. Blue Byte’ı öbür kült serisi Anno’dan da hatırlayabilirsiniz. Biri Belde ve ekosistemini kurmayı ön planda tutarken Settlers (Alm. Die Siedler) cevher ve Besin unsurlarını toplayarak başladığımız maceramızı, o besinlerle doyurduğumuz ve o cevherlerden elde edilen silah ve zırhları kullanan askerler noktasına taşıyordu. Gelişim ve Cenk oranı kabaca %70-%30 halindeydi. 2001’de Ubisoft’un Blue Byte’ı bünyesine katmasıyla da seri devam etti. Seride Settlers 7: Paths of a Kingdom ve Next Generation (10th Anniversary) üzere hoş oyunların yanı Dizi Heritage of Kings üzere Hayal kırıklıkları da mevcuttu. Şu Lahza deneyimlediğim yeni oyun New Allies’ın kapalı betasında başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü. Bende Önemli kredisi olan Settlers’ın yeni oyununun kapalı betasına katlanamamıştım bile! Oyun “Değişiklik yapayım, her şey olayım” derken Fazla ancak Fazla Kötü bir karışım olmuştu. Düş kırıklığım ve ağzımdaki kekremsi tat Disciples III: Renaissance düzeyindeydi diyeyim siz anlayın. Bu hissiyatta yalnız değildim ki oyunun çıkış tarihi iptal edilerek bir sene ertelendi.

Oyunun Değerli bir kısmının elden geçmesi ve yer yer tekrar yapılması sonucunda Şubat 2023 itibariyle çıktı. Oyunun tanıtım anahtarını beklerken göz ucuyla fan yorumlarına bakt… Çabucak kapattım! Gereksiz yere önyargıya gerek yoktu fakat değil mi? Disciples: Liberation’ın isminde Disciples geçiyordu; lakin Disciples 1-2’den (3’ü dikkate almıyorum) Fazla farklı bir işlenişe sahip hoş bir oyundu. “Kesin fan’lar farklı bir Settlers’a gömüp, yerin tabanına sokmuşlardır” temennisiyle oyuna giriştim.

HANİ KUŞLAR, AĞAÇLAR, BİNBİR RENKLİ ÇİÇEKLER

Bir Settlers’dan beklediğim üzere Temel şeylerle başlıyorum. Oduncu, kerestehane, balıkçı, kömür madeni, demirhane… Yığınla hammadde oradan oraya taşınıyor. Kendi içinde bir döngüye sahip yaşayan ekosistemimi inşa ediyorum. Üretim tesislerimi yollarla kamplara bağlıyorum. Yeni dünyamı tehdit eden haydutlara karşı evvelce verilen birkaç askerciğim Amade bekliyor. Eeeh korktuğum kadar Üzücü başlamadı güya. Görseller ve animasyonlar çok sevimli gözüküyor. Ünitelere ve binalara yaklaşınca kendine has seslendirmeler, konuşmalar; geride Baş dinlendiren bir müzik. Yolları kıvrımlı olarak düzenleyerek vakit kazanıyorum. Binaları altıgen hücrelere nazaran kuruyorum. Yakın binalar, Hane blokları oluşturuyor. Hamallık yapan köylüler bir inşaat buyruğu verir vermez şantiyeye eşyaları yığıyor, arı üzere çalışıyorlar. Mühendislerim binaya girişiyorlar. Köyüm canlı ve sevinçle dolu. Hammadde zincirlerinden oluşan ekonomik simülasyona derinlemesine bakıyorum ve…

AGE OF SETTLERS ÇABALARI

İçinde gerçek vakitli savaşlar olsa da Settlers her şeyden Evvel bir karmaşık bir Bina oyunuydu. Hakikat imal zinciri her şeyden Evvel geliyordu. mesela 27 Yıl evvelki oyunda madencileri beslemek için et, et için kasap, kasap için besi çiftliği gerekiyordu. Besi çiftliğinin ekinlere ve suya gereksinimi vardı. örneğin yeni oyunda artık su yok. Et için çiftlik kâfi, ne yapacaksın fazlasını? Madenlerin de hammadde çıkarmak için yiyeceğe gereksinimi kalmamış. Onun yerine ilgili(!) Besin hususu kendileri için bir hızlandırma (boost) gerecine dönüşmüş. Yanlış okumadınız: Madenler Besin materyali olmadan da sonsuz(!) cevher çıkarıyorlar. Bir maden balık ile öbürleri ekmek yahut et ile gazlanıyor (boost). Özetle üretim yeni oyunumuzda anlamsızca kolaylaştırılmış.

Bu tip paşa gönle bağlı inşa kararları misyonlar esnasında da Gerekli olmadığından oyunun varoluş maksadına balta vurmuş, pek Fazla kararı yüzeysel hale getirmiş. Madeni hızlandırmak için onca besin odaklı yapı kuracağıma kurarım ikincisini tıpkı kapıya çıkar. Personellerimin öncelik vereceği mallara karar veremiyorum. örneğin inşaat alanları için odun ve taş taşımaya mı öncelik verelim, yoksa silah üretimine demir ve kömür mü yetiştirelim? Evvelden demiri oduncunun baltasına mı kullanalım sorusuna bile Baş patlatıyorduk. Oyun bunun yerine Mümkün olduğunca süratli formda askeri üniteler basmamızı ve buna devam etmemizi istiyor. Oyunun inşa ve iktisat idaresiyle geçen kısımlarının azaltılarak gerçek vakitli strateji savaşlarını artırmak için resmen Çaba sarfedilmiş. Kesinlikle seveni vardır. ancak Settlers bu değil ki, bu Settlers değil ki! Eee esasen kendi alanında Fazla güzel Cenk odaklı stratejiler var. Settlers’ı Age of Empires’laştırmak için girilen anlamsızca çaba neden?! Askerlere daha süratli silah ulaşması için Merkep üretebilirim, lakin bu süratle sıkılmamı engellemiyor maalesef. Eşeğin kulağına itfaiye hortumuyla su basılmış bile.

YALAN DÜNYA, HERŞEY BOMBOŞ, SETTLER SARHOŞ

Oyunda oynanabilir üç Küme var, lakin kozmetik dışında matah bir ayrım hak getire. Oyunda bir taş-kâğıt-makas olmadığı üzere sonucu en Çok ünite getiren belirliyor. Her kümede iki yakın, iki menzilli savaşçı ve bir Özel ünite var. Birlikleri düzgünleştiren Druid’ler ve binalara uzaktan çalışan büyücü sınıfı mevcut.

Hayır, madem oyunun askeri kanadını bu kadar öne çıkaracaksın bir formasyon yahut taktiksel karar koy. Haa Mevcut bir Tane Fazla pardon: Kule tesirinden korunmak için bir Tane yem asker gönderip, yeni atışa hazırlanırken diğer adamlarla kuleye saldırmak! Lakin tam aksisi gaye sizseniz bütün düşmanın üşüşeceği bir yem taunt binası ve artta onları temizleyen 1-2 kule çoğunlukla Amel görüyor. Yapay zekada birebirini yapmaya çalışıyor, lakin kenarından köşesinden yengeç üzere Taraf taraf yürüyüp geçebilirseniz, anne binalarını yıktığınızda bütün kentleri yıkılıyor. İnanılmaz!

Dikkatimi çeken öbür bir noktaysa köylüler Hasım görünce pıtır pıtır kaçarken mühendislerin olayın farkına varıncaya kadar yem olmalarıydı. Bu üniteler özellikler oyunun başlarında en meşgul ve kritik ünitelerimiz. Oyuna ormancı eklenmesinin beta esnasında unutulduğu anlaşılınca yansılar üzerine eklenmiş, ben ne anlatayım size? Yalnızca çitle çevrili bir alana ağaç dikse de hiç yoktan yeterli. Araştırma menüsü de beklediğim motivasyonu sağlayamıyor: Mühendislere ekstra can, askerlere bonuslar… Kamu acıkmıyor, mutsuzluğunu lisana getirmiyor; robottan halliceler. Taa Settlers 2’de sevdiğim bir özellik vardı: Bir binayı kuracağımız yerin o yapı için elverişli olması kıymetliydi. Artık istersen kayalık yere yahut çöl bölgesindeki kıyıya kur; toprak şartı Kıymetli değil. Liman sistemi de kolaylaştırılmış. Kur 2-3 Tane gereksinim fazlası ne varsa bas, satıp gelsin.

PARASIYLA REZİL OLMAK

Bu yazıyı yazdığım Lahza itibariyle oyunu üç haftadır oynuyorum lakin yapımcıların “Özür dileriz ancak düzeltme için bir termin veremiyoruz” dedikleri “Forest: 000008 Hatası” nedeniyle çevrimiçi olmama Karşın oyun beni çevrimdışı görüyor. Bu nedenle başarımlarım sayılmıyor, Fazla oyunculu moda giremiyorum ve skirmish açamıyorum. Harika değil mi? Bu Aka olasılıkla Orta şark ülkelerine has bölgesel bir husus lakin 1 ay sonra gelen gigabyte’larca yama bunu çözmemiş; resmî İzah da “Kontrol ediyoruz”. 699 TL Nakit vereceksin, iade edemeyeceksin ve bomboş Fazla oyunculu sunucuya “çevrimdışı olduğunu sanan” oyun yüzünden giremeyeceksin. Rezalet!

Yapımcıların özgünü yavaş gelişmeye dayanan bir oyunda tempoyu artırarak Fazla oyunculu savaşları ön plana çıkarmak istediği gün üzere ortada. lakin var Bina tekrara mahkûm. Biricik Benlik senaryoda bir derinlik bulunmadığından uzun uzadıya bahsetmeye gerek görmüyorum. Aralık görüntülerde birebir bireyler, tıpkı yerde ruhsuzca konuşuyor. 13 senaryo vazifesi sürükleyici değil. Fakat kademeli olarak yeni mekanikler açıldıkça kendini oynatabiliyor. çok oyunculu modda neden sadece 1v1, 2v2 ve 4v4 olduğunu anlamlandıramadım. Hani Yapay zekâ? Neyse ki oyundaki çapraz oyun moduyla konsollardan da gelen oyuncular olacaktır. Doğal geldiklerinde Forest: 000008’den kurtulup hala oyuna tahammül eden birilerini bulabilirlerse.

Oyun içi mağazası aslında değerliye alınan bir oyundaki anlamsız kozmetik eşyaları daha anlamsız fiyatlara bizlere sunmakta. Booster’lar ise anlamsız “Oyuncuyu biraz sağayım girişimleri”.

BİT PAZARINDAKİ MUTLULUK

Ben yapımcıların ne yapmak istediğini bildiğinden şüpheliyim. ancak en az birinin bir kuyuya taş attığından da eminim. Ellerinde güzel tanınan eski bir fikri mülkiyet var, lakin anne yapıyı fikirlerle geliştirmek yerine yavaş bir inşa ve iktisat kurgusu üzerine konseyi bir oyunu ite kaktıra tempolu bir PvP’ye dönüştürmeye çalışıyorsunuz. Oyunu evriltmeye çalıştıkları Cin Bina taşlarından uzak. Teşebbüs de başarısız. Bu oyun Age of Empires ve Settlers ortası bir yere oturmaya çalışıyor lakin İskemle bulamıyor. Oyunun o kadar sempatik grafikleri ve huzur veren müzikleri Mevcut ki; bu kıyım ortasında harcanmış gitmiş. Yazık, Fazla yazık.

Siz en uygunu ne yapın söyleyeyim mi? Eski grafiklere alerjiniz yoksa yaşına bakmadan açın Settlers 2’yi, remake olan 10th Anniversary sürümünü yahut Settlers 3’ü; daha Çağdaş birşey istiyorsanız Settlers 7’yi… Misler üzere oynayın. Gog.com’da indirimde birkaç dolara iniyorlar aslında. Hayır dua edersiniz bana.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir