Çip Krizi 2024 Yılında da Devam Edebilirmiş

Bulmaca Oyunları, Genel, Online Zeka Oyunlar, Parkur Oyunları, Satranç, Strateji Oyunları, Ücretli Zeka Oyunları Eki 27, 2022 Yorum Yok

Dünya genelinde sürmekte olan çip krizi 2024 yılı ile yoluna devam edebilirmiş. Mevzuya ait olarak Intel Üst Yöneticisi Pat Gelsinger’in yaptığı açıklamanın ayrıntıları haberimizde.

Bildiğiniz üzere dünya genelinde büyük sıkıntılara yol açan bir çip krizi yaşanıyor. Yarı iletken tedarikinde yaşanan problemlerden ötürü kaynaklanan bu kriz, bilgisayar ve konsol donanımı, akıllı telefon ve araba dahil birçok dalı vurmuştu. Üretimin bir oldukça yavaşlaması ve buna bağlı olarak da fiyatların yükselmesi durumu kelam konusu olmuştu.

Mevcut durum devam ederken, daha evvelden yapılan açıklamalar ile bu krizin önümüzdeki yıl yerini çip bolluğuna bırakacağı söylenmişti. Lakin görünüşe nazaran, 2023 oldukça optimist bir iddia olmuş.

Çip Krizi 2024 Yılına Uzayabilirmiş

Gelir manasında dünyanın en büyük yarı iletken çip üreticisi teknoloji şirketi olan Intel şirketinde Üst Yönetici pozisyonunda bulunan Pat Gelsinger, artık hem bir evvelki kestiriminin hem de tahlil firması IDC tarafından ortaya koyulan raporun tam aksini söylüyor.

CNBC tarafından yapılan röportajda konuşan Gelsinger, üretim araçlarının hudutlu sayıda mevcut olması sebebiyle, esasen beklenenden daha uzun süreceğini söyledi. Genel yarı iletken kasvetinin 2024 yılında da devam edeceğine inandıklarını ve çeşitli zorlukların yaşanacağını ve üretimin yavaşlayacağından bahsediliyor. Haliyle büyük şirketler, değerli üretim araçlarını elde etmeye çalışırken birçok mani ile karşılaşacak ve bu bağlamda da talepleri karşılamada yaşadıkları zorluklar da devam edecekmiş.

Daha evvelden açıklama yapmış olan Micron Üst Yöneticisi Sanjay Mehrotra, krizin önümüzdeki yıl boyunca devam edeceğini ve buna bağlı olarak bellek ve SSD fiyatlarının daha da yükseleceğine işaret etmişti.


Şu an için dünyanın önde gelen büyük şirketleri net bir telaffuzda bulunamıyor iken, bunun biz oyunculara olan yansıması ile biraz daha sert hale gelecekmiş üzere görünüyor. Pekala siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir